Me elame kliimas, kus on hilissügisel ja talvisel ajal valdavalt hämar või pime, siis hing ihkab rohkem valguse, sooja ja hubasuse järele.

Täna on poodides nii palju erinevaid võimalusi, millega oma kodu hubasemaks muuta. Nendeks võivad olla erinevad vaibad, pleedid, padjad, küünlad. Valgustusel on väga suur osakaal kodu hubaseks muutmisel. Õige valgustuse valimisega on võimalik anda kodule täiesti uus nägu.

Kõik algab sellest, millised valgusallikad on eelnevalt kodus olemas. Tavapärane valgustus kodus piirdub enamasti lae-, põranda- või seinalambiga. Kui nüüd soovida natukene meeleolu ja hubasust juurde luua, siis võib tuuagi juurde erinevaid valgusallikaid.

Kodu süda on köök ja elutuba. Kujuta ette pilti mõnusast ja hubasest elutoast, kus on mõnus diivan, millel on mugavad padjad ja käetoel asetseb pleed, mille saab vajadusel endale peale võtta ning diivanile kerra tõmmata. Lisa siia juurde veel küünlad aknalaudadele, söögilauale, kamina äärele ja juba on natukene õdusam. Küünaldega on muidugi selline lugu, et kui neid põleb liiga palju korraga, siis kipuvad nad toas õhku ära võtma. Soovitan pigem kasutada kombinatsiooni küünlad koos teiste valgusallikatega. Küünalde hoidmiseks on erinevaid viise, kindlasti tuleb jälgida nende kasutust ja ohutust, sest tegemist on ikkagi lahtise tulega.

Väga mõnusat meeleolu loovad väikesed kuplitega laualambid aknalaudade peal. Minu arust on nii mõnus tulla õhtul pimedas koju, kui lamp põleb juba aknalaual. See tekitab alati tunde nagu oleks sind keegi kodus ootamas. Võimalusel tasuks osta sellised lampe, millel saab kupleid vahetada. Näiteks kevad-suvel võib kasutada heledamat tooni kuplit ja sügis-talvisel perioodil võib selle välja vahetada mõne sumedama kupli vastu. Kui valgusallikat valima hakata, siis soovitan valida kollane valgus valge valguse asemel ehk soojem valgus külmema valguse asemel. See juba iseenesest teeb hubasema olemise. Samas lugemise jaoks lambivalguses sobib külmem valgus rohkem. Nii võibki valgusallikaid valides kombineerida mõlemat sorti valgusega, sõltub kõik sellest, millega elutoas tegeletakse.

Poodidest leiab erinevaid valguskette ja milleks oodata jõuludeni, kui neid võib kasutada aastaringselt. Osad valgusketid on otse vooluvõrku ühildatavad ja osad on sellised, millel on patareidega toide. Selliste valguskettide eeliseks on see, et neid saab paigutada, kuhu iganes soov on, sest need ei sõltu seinakontakti olemasolust. Enamasti sobivad sellised valgusketid väiksemate pindade jaoks nagu klaasid, purgid ja erinevad alused.

Väiksemate valguskettidega saab teha ise erinevaid kompositsioone. Sõltuvalt kodu tüübist ja lahendusest, stiilist, ma usun leiab igaüks endale meelepärase.

Kõik maalähedane on hetkel hästi populaarne, miks mitte kasutada ära materjale, mida saab loodusest. Võta suur läbipaistev purk, pane sinna põhja pihlakaid, kanarbikku, sammalt ja käbisid ning valgusallikas ka selle purgi sisse ja ongi sul oma uus lamp olemas, mida saad vajadusel liigutada ühest kohast teise.

Võid võtta ka aluse, mille põhi on peeglist, panna sinna peale kristallid ja nende vahele valgusketid. Kristalle on erinevaid värve ja nendel on erinev tähendus ja miks mitte nende valimisel lähtuda endaga harmoneeruvast sõnumist. Kombinatsioon peeglist, kristallidest ja valgusest loob eriliselt särava kompositsiooni sinu lauale ning kristallide sõnum lisab sellele väärtust juurde.

Asju, mida n-ö purki panna on ju nii palju erinevaid, tuleb kasutada oma kujutlusvõimet või kui ideede puudus tekib, siis lehitsedes erinevaid lehekülgi internetis leiab kindlasti omale meelepärase ja sellise, mis koduga harmoneeruks.

Valgusketid on üldse väga tänuväärsed asjad, neid on saadaval erinevate disainidega alustades tavalistest pallidega kettidest kuni loomade ja lindude kujudeni välja. Kette võib asetada ka lihtsalt lauale, kas mõne aluse peale koos küünaldega. Levinud on ka kettide kasutamine seintell, lae all, ka põrandal, kui on maast laeni aknad näiteks, siis akna all. Kui sul on kodus mõni suurem toataim, siis võib valguskette ka nende ümber keerata.

Valgustusel on suur roll kodu hubaseks muutmisel, kuid ma ei alahindaks ka tekstiilide mõju ja osakaalu sellele.

Lisaks valgusele, mida sa oled lisanud oma elutuppa, võid juurde tuua erinevaid tekstiile. Hästi sobivad külmemal ajal selleks karvased ja pehmed pleedid ja mõnus karvane vaip jalge all.

Soovitan kasutada veel erineva suurusega diivanipatju. Nagu lampidegi puhul tasub võtta padjad, milledel saad kergelt ümbriseid vahetada. Suvisel ajal on kasutuses kergemad materjalid nagu linane ning talvisel ajal sobib hästi samet. Padjad on küll selline sisustuse aksessuaar, millega saab anda ruumile kergesti teise ilme ja seda just erinevaid värvikombinatsioone kasutades. Kui diivan ja vaip on pigem tumedamad, siis patjade erinevate värvidega saab juurde luua värskust ja värvilaike.

Hubase kodu loomisel olgu valgus pigem mahe, soojades toonides nii küünlavalguse, valguskettide kui lampide näol. Värvilise valguse ma jätaksin pigem juba jõulutulede kanda kuigi viimasel ajal olen kasutanud ka jõulukuusel pigem ühte tooni tulesid.

Erksamaid värve võib kombineerida sumeda valgusega kasutadeski selleks erinevaid värvilisi aksessuaare nagu need on padjad, pleedid, vaibad ja küünlad. Kuhu ja kui palju värvi lisada sõltub vast igaühe enda maitsest. Kindlasti annavad värvid eluruumile värskust juurde nagu eelpool juba mainitud sai.

Ja kindlasti ära unusta toataimi. Toataimed toovad naturaalset ilu meie eluruumidesse. Lisaks nende dekoratiivsele ilule puhastavad toataimed õhku ja kõrvaldavad kahjulikke toksiine õhust.

Julgustan lihtsalt erinevaid kombinatsioone katsetama ja mitte kartma, et midagi kuhugi ei sobi. Kodu on ikkagi ennekõike peremehe enda nägu ja oluline on, et selle elanikul oleks kodus mõnus olla.

Valgust ja hubasust!