2019 trendid jõulusisustuses varieeruvad traditsioonilisest jõulupuust kuni neoonsete toonideni välja. Pole ju saladus, et värvid loovad meeleolu ja annavad energiat ning kui tegemist on jõuludega, siis soovime, et meie ümber oleks soojus, hubasus ja mõnus olemine.

Igal aastal on oma trendid, kuid valik tasuks teha ikka selle põhjal, mis sinu enda ja su koduga harmoneeruks. Jõulupuu pole ammu enam lihtsalt puu nurgas, mis tuleb tuppa tuua, kuna see on traditsioon. Pigem on see ajutine sisustuselement meie kodudes. Seega on ju tore, kui ilusasti kaunistatud puu harmoneerub ülejäänud ruumiga ja annab sellele tooni juurde. Kuuse asemel olen alati valinud nulu, sest see on lihtsalt palju vastupidavam kui kuusk. See on eriti oluline, kui sul on soov jõulupuud terve advendiaja ning jõuludest kuni aastavahetuseni välja oma kodu kaunistusena hoida.

Kindlasti on paljudel meist alles vanast ajast päritud jõuluehted ja kaunistused. Selle asemel, et osta kõik uued ehted võib miksida vana ja uut omavahel.  Jõuludki on ju traditsioonide ja perekonna aeg. Värvidest kasuta punast, rohelist, kuldset ja miks mitte lisada ruudulisi lipsukesi. Traditsioonilised pühadetoonid on need, mis ei lähe kunagi moest välja.

Trendikad on ka pehmed puudritoonid, mis on õrnroosad, beezikad koos roosaka ja kuldsega, pronksjad toonid, pärlid ja kristallid. Sellistes toonides kaunistatud puu loob hästi rahuliku, samas rõõmsa meeleolu. Siia juurde võiks veel tuua kootud pleedid, kuntskarusnahaga padjad ja vaibad.

Ehtemoes troonib loodus

Jõuluehete valik on täna hästi laialdane. Moes on loodus ja looduslik – lindude, loomade kujukesed, suled, õied, puidust kujukesed. Materjalidest sametit, siidi, pärleid, kuldsed ja hõbedased paelad. Lapsemeelsematele ja fantaasiat armastavatele sobivad ükssarviku, baleriini ja pähklipureja tuttavad kujukesed.

Kui palju jõuluehteid puul kasutada sõltub igaühe maitsest. Üha enam tuleb esile suhtumine „mida rohkem, seda uhkem“ valikuid. Pigem Ameerikast alguse saanud stiil, kus jõulupuud ennast pole kaunistuste all nähagi, on populaarsemaks saanud ka siinpool. Samuti ka puu valik ise: Eestis on siiani eelistatud pigem ehtsat puud kunstkuusele. Kunstkuuse eeliseks on vastupidavus ja korduvkasutus ning kvaliteetne kunstkuusk näeb tõesti välja kui päris kuusk. Päris kuuse lõhna muidugi nii tuppa ei saa.

Kunstkuusk ongi nagu raamiks ja aluseks suurepärastele ehetele, mida uhkusega eksponeerida. Päris puu puhul soovitakse välja tuua puu enda ilu ning naturaalsus ja ehteid kasutatakse pigem vähem.

Kui jõulupuu on üks tähtsamaid elemente jõulutunde loomiseks ruumis, ei tasuks tahaplaanile jätta kogu ülejäänud ruumi või tervet kodu. Kõige mõnusama õhkkonna ja jõulutunde loob, kui kaunistame kogu ruumi või kodu tervikuna. Alustada saab juba välistest jõulukaunistustest, milleks on enamasti jõulutuled akendel või majal. Kui aias on mõni puu, siis tuled puul loovad jõulumeeleolu ka siis, kui lund ei ole.

Siseruumides annab erinevate valgusallikate kasutamine juurde hubasust ja loob õdusa meeleolu. Erinevad väikesed lambid, küünlad, laternad ja valgusketid muudavad ruumi soojaks. Küünalde hoidmiseks on erinevaid viise, kindlasti tuleb jälgida nende kasutust ja ohutust, sest tegemist on ikkagi lahtise tulega. Meeleolu loomisel võib küünalde hoidmiseks kasutada erinevaid aluseid, purke, vaase ja laternaid. Laternaid võib valida erineva suurusega ja asetada need erinevatesse toa nurkadesse või ühte nurka kokku. Jõulude ajal ja üldse talvisel ajal on minu meelest väga armas, kui laternad on ka rõdul või terrassil.

Puu asemel ainult oksad

Laudadele võib teha erinevaid kompositsioone. Jõuluehted ei pea olema ainult jõulupuul, neid võib seada ka aknalauale või söögilauale kaunistuseks. Selleks võib ehted panna näiteks kuldse aluse peale ja kombineerida neid erinevate materjalide ja värvidega. Sõltub jällegi sellest, mis on kodu üldine stiil ja milline on maitse. Võib jälgida väga minimalistlikku stiili pannes kokku valged küünlad ja männioksad koos käbidega, või kaunistada rikkalikult kombineerides erinevat värvi ehteid koos kulla ja pärlitega.

Kui mingil põhjusel ei saa kuuske tuppa tuua või see on ära tüüdanud, siis soovitangi kasutada erinevaid kaunistusi. Selleks võib valida männi- või eukalüptioksi ja lisada küünlaid ning ehteid. Okste paigutamiseks on samuti erinevaid viise: neid võib panna suuremasse vaasi, aknalaudadele või teha hoopis laest alla rippuv kompositsiooni. Sinna külge saab samuti riputada jõuluehteid.

Jõulupärg on väga dekoratiivne ning kaunis ning jõulutraditsiooni osa. Ilusa pärja võib teha ise kasutades erinevaid oksi: kuusk, mänd, eukalüpt, marjadega oksad, lisaks puitu ning käbisid. Neid saab kombineerida küünaldega, ehete ja tuledega.

Väga hea, kui leiate poest selliseid küünlaid, mis põlemise ajal ei voola, vaid põlevad n-ö sissepoole. Nii jäävad jõulukaunistused puhtaks ja küünlavaha ei riku pindasid. Mina olen selliseid leidnud Ikeast. Küünla valimisel võiks tähelepanu pöörata ka lõhnale. Tuba, mis lõhnab kuuse, kaneeli või piparkoogi järele, on justkui osa täiuslikust jõuluharmooniast.

Kuidas jõulud kiirelt tuppa tuua?

Valguskettide kasutamine on üks lihtsamaid viise jõulude tuppa toomiseks. See ei võta erilist aega planeerimiseks ja hinnaskaala varieerub odavatest kallimateni. Osa valguskette on otse vooluvõrku ühildatavad ja osal on patareitoide. Viimaste eeliseks on see, et neid saab paigutada, kuhu iganes soov on ja asukoht ei sõltu seinakontakti olemasolust. Enamasti sobivad sellised valgusketid väiksemate anumate ja pindade jaoks nagu klaasid, purgid ning erinevad alused.

Kuusepuu asemel võid valgusketiga kaunistada ära mõne suurema toataime. Ekstreemseim kasutus valgusketile, mida näinud olen, on kolmnurkne metallredel, mis oli tuppa toodud ja mida muidu kasutatakse ehitusel. Kuid miks ka mitte, redel meenutab ju kuuse kolmnurkset kuju.

Valgustuse valimisel soovitan lähtuda soojast valgusest ehk siis kollakast valgusest, sest see loob ruumi rohkem hubasust ja soojust. Välisvalgustus jällegi võiks olla valge valgusena, kuna see harmoneerub rohkem ka lume külmema tooniga.

Jõulud on kahtlemata üks mõnusamaid aegu aastas, mis on täis valgust ja hubasust, ootust, andmist ja kinkimist. See on aeg, kus võetakse hoog maha ja veedetakse koos perega.