Oma kodu sisustades on pehme mööbli ostmine köögi ja vannitoa sisustamise järel üks suuremaid investeeringuid. Seetõttu on oluline valikul lähtuda nii praktilistest näitajatest, aga ka enda maitsest ja mugavusest.

Kuna enamasti valitakse diivan vähemalt viieks kuni kümneks aastaks, kui mitte kauemaks, siis tasuks investeerida kvaliteetsesse diivanisse pigem rohkem. See tasub veel aastaid hiljem end ära. Loomulikult, kui on plaanis lähiajal näiteks kolida korterist oma majja, siis tasuks veidi vähem investeerida, sest on võimalik, et korteris olnud diivan ei sobitu enam majas oleva elutoaga.

Avatud köögiga elutubades on kindlasti diivan ka see ese, mis palju kasutust leiab. Olgu see siis juba mugav. Pehme mööbli valimisel tuleks lähtuda sellest, millised on selle kasutajate harjumused ja vajadused. Tasub mõelda sellele, kes seda diivanit enamus ajast kasutama hakkab või hakkavad. Kas majas on lapsed ja lemmikloomad? Kas käib palju külalisi, kes jäävad ööbima või kui suur on pere?

Mugavus vs trendikus

Diivan on koht, kus veedetakse suurem osa ajast oma kodus ning vajame seal mugavust ja pehmust. Salongi külastades ja diivanit valides tuleks kõik diivanid läbi istuda ja veel parem oleks seda teha mitmekesi, et näha, kuidas diivani töötab. Oluline on, et see toetab piisavalt seljatagust ja on istudes mugav.

Mugavus ja praktilisus on kaks kõige olulisemat asja koduse diivani valimise juures. Loomulikult ei tasu unustada ka eluruumi üldist stiili, mis võiks olla kauniks ja tasakaalukaks taustaks diivanile. Diivan on elutoa süda ja keskpunkt, miks mitte teha sellest siis toa säravaim täht.

Nagu kõige muuga, mis kodu sisustades valituks osutuvad, on ka diivani valimine personaalne. See peab sobituma selle elanike elustiili ja harjumustega. Usun, et diivani trendide jälgimine on igaühe enda maitse asi. Mõnikord mõned trendikad esemed, mis näevad ilusad välja, ei pruugi olla sugugi mugavad. Ja samas, kui ikka hakkab silma üliäge trendikas diivan, milleta kindlasti enam olla ei saa, siis go for it! Tegemist on ikkagi enda kodu ja elutoaga, lähtuda tuleb sellest, mis endale meeldib. Miski muu ei loe.

Kui tegemist on uue kodu sisustamisega ja seal pole varem diivanit olnud, siis soovitan teha nn maketi, et ära määrata sobiv diivani suurus. Vahel ei piisa ainult mõõtude võtmisest, et ära tabada diivani sobivus. Kui on juba diivan valitud ja pole kindel, kas see mahub ja sobib ruumiga, siis võib paberi, vanade ajalehtede või teibi abil „maha joonistada“ diivani kuju. Sellisel viisil saab täpsema ettekujutuse, kui palju ruumi diivan võtab. Enamasti käime diivaneid vaatamas müügisalongides, kus on suured avarad ruumid ja valitud diivan võib seal tunduda enda koju sobivat, kuid kodused tingimused on hoopis teised.

Kindlasti tuleb uurida, millisel kujul diivani kätte saab – kas see tuleb ise moodulitest kokku panna või tuleb see kohe ühes tükis. Võib juhtuda, et valitud diivan ei mahu uksest sisse või on seda trepi või mõne muu eripära tõttu võimatu teisele korrusele viia.

Kui suur on liiga suur?

Sügavamad ja laiemad diivanid mõjuvad suursugusemalt ruumikamas ja avaramas elutoas. Sellisesse ruumi sobivad laiade käetugedega ja otse vastu põrandat toetuvad massiivsed diivanid. Väiksemasse elutuppa tasuks vaadata vähem massiivsemat diivanit. Õhulisust ja kergust lisavad diivanile peenemad diivanijalad ja peenemad käetoed ning sellised diivanid sobivadki hästi vähem ruumikasse elutuppa. Oluline on, et diivan sobiks proportsionaalselt ruumiga.

Loomulikult ei ole alati võimalik valida ideaalset ja tuleb teha kompromisse. Lisaks visuaalsele sobivusele on oluline mõelda ka sellele, et kõik pereliikmed mahuks koos diivani peale. Isegi, kui sellisel juhul sobiv diivan võib tunduda selle ruumi jaoks natukene liiga suur. Samamoodi ei ole kasu ülimoodsast trendikast diivanist kodus, kui keegi selle peale isegi istuda ei julge. Oma eelistusi ja perekonna eripära teab igaüks paremini ja see tuleks võtta diivanit valides aluseks.

Mitmekohalist diivanit valida, sõltub jällegi vajadustest. Kas on vaja lihtsalt istekohti külaliste võõrustamiseks või on soov ka seal aeg-ajalt inimesi majutada. Kui diivan peab täitma ka magamiskoha rolli, siis tasub vaadata nurgadiivanit või diivanit, mille saab teha voodiks. Diivani raam ja karkass peaksid olema kindlasti täispuidust – see tagab diivani kestvuse ja pikaealisuse.

Kangas on uus nahk

Rääkides kangastest, siis nende valik on tegelikult väga mitmekesine. Müügisalongides on enamasti mingit tooni diivan näidisena väljas ja alati on valikus erinevaid kangaid erinevate värvitoonidega. Kangaste puhul on määratud ka kulumisastmed ehk vastavalt diivani kasutussagedusele saab valida ka vastava tugevusastmega kanga. Kulumisaste määrab ka kanga eeldatava eluea – mida suurem on kulumisastme number, seda parem. On suur vahe, kas diivan on koduses kasutuses või avalikes üldkasutatavates ruumides. Enamasti on kodused diivanid ihusõbralikumad ehk pehmema kangaga kui üldkasutatavates ruumides. Tasub jälgida ka seda, kas kangas on sünteetilisest materjalist või puuvillasest või hoopis segu mõlemast. Oluline on, et see tunduks kehale ihusõbralik, ei torgiks ega ajaks sügelema.

Kanga valikul mängib samuti suurt rolli valgus. Diivani kanga toon võib koduses valguses hoopis teistmoodi mängima hakata, kui müügisalongis. Ehk siis tasuks küsida kangaste näidiseid endale koju kaasa ja mängida nendega oma kodu valguses läbi. Täna on meil päris palju diivanisalonge, kes annavad näidiseid tasuta kaasa. Ka meie kodumaised diivanite tootjaid teevad kauneid ja trendikaid mudeleid ilusate kangastega. Tänapäeval on saada nii palju suurepäraseid kangavalikuid, et kindlasti leiab igaüks endale sobiva.

Materjalidest on endiselt populaarne samet ja see on materjal, mida ei peaks kartma ka lemmiklooma omanikud. Ma tean, et seda just ei soovitata lastega ja lemmikloomadega peredele, kuid sametil on samamoodi mitmeid erinevaid tugevusastmeid ja mu enda kogemus ütleb, et lemmiklooma karvu eemaldada sametist diivanilt on isegi lihtsam, kui näiteks mõnelt struktuurse mustriga diivanikangalt.

Kui peres on väikesed lapsed või lemmikloomad, siis muidugi on parem, kui diivani kangas on kergesti puhastatav ja vetthülgav. Hea oleks, kui ka diivanipatjade kangas on eemaldatav ja pestav. Päris paljud tootjad teevad selliseid diivaneid, mille kõikide patjade katted, ka istumisaluse madratsi katted, on eemaldatavad ja pestavad. See teeb kindlasti lastega ja lemmikloomadega pere elu palju kergemaks ning võiks olla esimeseks valikuks. Nipp! Kui diivanikatted on pestud, siis pane need tagasi veel siis, kui need on kergelt niisked, nii on vähem sikutamist hiljem. Kahtlustan, et päris sellist lemmikloomakindlat diivanikangast, mis oleks ühtlasi ka pehme keha all ja silmale ilus vaadata, ei ole veel leiutatud.

Nahkdiivan, mis oli mõnda aega tagasi iga kodu elutoa „see peab olema“-ese, pole täna enam nii trendikas. Loomulikult on naha puhul ka tehnoloogiad edasi arenenud ja nahkdiivan pole enam see, kuhu su paljad jalad naks ja naks kinni jäävad, kuid minu enda eelistus, ja ka klientidele esimene soovitus, on pigem riidest kangaga diivan kui nahkdiivan. Viimast soovitaks pigem ultramoodsasse modernsesse külaliskorterisse. Igapäevasel kasutamisel on kindlasti mõnusam kangast diivan. Aga jällegi, kõik sõltub maitsest ja eelistustest ning perekonna vajadustest. Puhastamise mõttes on tõesti nahkdiivan kindlasti lihtsam valik, aga teiste kangaste tehnoloogiad on ka nii edasi arenenud, et see ei ole enam nii suur probleem, et oleks kõige määravam tingimus diivani valimisel.

Vali julge ja rõõmus toon

Julgustan valima värvilist diivanit. Ma ei mõtle selle all halli või beezi, vaid ikka kohe aktsent-värvi. Aktsent-värvina on hetkel moes roheline, tumesinine, roosa, sinepikollane ja oranz. Kui muu ümbrus on neutraalne, siis värvilise diivani abil saab tuua värvilaigu elutuppa. Värvid lisavad alati ruumile rõõmu ja elu. Arvestada tasub sellega, et tume toon tuhmub kiiremini kui heledam toon ning puuvillane ja linane kangas kuluvad kiiremini kui kvaliteetne samet.

Kes ei julge kohe värvikat diivanit valida, siis lisades värvilisi või mustrilisi patju-pleede diivanile, saab luua meeleoluka ja rõõmsa koosluse elutuppa. Padjad on üldse väga tänuväärsed sisustusesemed, sest nende abil saab aastaringselt anda diivanile erinevaid ilmeid. Lisaks on patjadel ka praktiline väärtus – nende abil saab diivanil olemist muuta pehmemaks ja mugavamaks ning kui on rohkem külalisi, siis patjade abil saab põrandale istumiskohti juurde tekitada.

Ja patju pole kunagi liiga palju. Osta tasub sellised padjad, mille katteid saab pesta ja vahetada. Pigem on täna juba nii, et valid padja sisu ja katte eraldi ning edaspidi ostad uusi katteid vastavalt padja mõõtudele juurde. Patju võikski olla erinevates suurustes. Kui kõik diivani katted on ka vahetatavad, siis aja möödudes, kui diivan ise on veel täiesti korralik, aga värv või muster on ära tüüdanud, võib kaaluda näiteks uute katete tellimist. Uued katted ja ongi nagu uus diivan jälle kodus!

 

Artikkel ilmus Postimehe lisas “Kodustiil” 31.08.2020